CENY PALIW W GÓRĘ. POLACY PRZESIADAJĄ SIĘ NA ROWERY, CORAZ CZĘŚCIEJ ELEKTRYCZNE.

30.03.2022

Co piąty kierowca w Polsce wydaje do 1000 złotych miesięcznie na opłaty związane z posiadaniem samochodu[1]. Sytuacji finansowej konsumentów nie poprawiają ceny paliw. Olej napędowy na początku marca br. był droższy średnio o 57 proc., a benzyna o 47 proc. Dziś natomiast – w obliczu wizji embarga na rosyjską ropę – wiele osób obawia się kolejnych podwyżek. Rosnące ceny mobilizują Polaków do wybierania alternatywnych środków transportu. W pierwszym roku pandemii na dwa kółka przesiadł się co czwarty Polak. Z najnowszych danych największego producenta rowerów w Polsce – firmy Romet wynika, że sprzedaż rowerów w naszym kraju znacząco wzrośnie. Tylko w ubiegłym roku Romet zwiększył przychody o 35 proc.

 

Rower jest jednym z najpopularniejszych sprzętów sportowych w Polsce.  Z szacunków Polskiego Stowarzyszenia Rowerowego wynika, że średnio w Polsce rokrocznie sprzedawanych jest ok. 1,2 mln nowych rowerów. Niskie koszty utrzymania jednośladów i liczne korzyści zdrowotne napędzają wzrost światowego rynku rowerowego. Zdaniem Market Research Future, do 2027 roku globalny rynek rowerowy osiągnie 28,66 miliarda dolarów[2].

  – Według prognoz rynkowych do 2025 roku przewidywany jest wzrost wartości światowego rynku rowerowego do 80 miliardów euro z produkcją na poziomie 210 milionów sztuk – zauważa Grzegorz Grzyb, wiceprezes Zarządu Romet, największego producenta rowerów w Polsce, a jednocześnie marki należącej do grona najważniejszych producentów rowerów w Europie. – Nasze wyniki finansowe w Grupie Romet za 2021rok potwierdzają te tendencje, bowiem zwiększyliśmy przychody o 35 procent do ok. 450 milionów złotych. Z kolei w tym roku przewidujemy, że przychody w całej Grupie Romet przekroczą 600 milionów złotych. Zdecydowanie dużą zmianą na rynku, którą wyraźnie widać w ostatnim czasie jest coraz większe zainteresowanie rowerami elektrycznymi, w Polsce zaczynamy sprzedawać coraz więcej e-bików.  Polacy coraz chętniej przesiadają się na rowery elektryczne.

Więcej: https://pieniadze.rp.pl/podroze/art35973901-paliwa-za-drogie-polacy-przesiadaja-sie-na-rower-coraz-czesciej-elektryczny

 

 

[1] https://www.santanderconsumer.pl/gfx/santander/userfiles/_public/karty_kredytowe/polak_w_drodze_2.0.pdf

[2] https://www.outsidebusinessjournal.com/issues/opinion-companies-should-make-it-a-priority-to-boost-employee-bicycling/

 

700D