Jaki rower wybrać? Poradnik – crossowy, trekkingowy czy miejski?
01.07.2022

W związku z rosnącą popularnością rowerów jest duża szansa, że prędzej czy później i ty staniesz przed decyzją: jaki model wybrać? Dzisiejszy artykuł kierujemy do osób, które chcą dokonać trafnego wyboru i szybko kupić sobie rower. Skonstruowaliśmy tekst tak, żeby sprawdził się też, kiedy szukasz odpowiedniego prezentu dla innej osoby. Skupiamy się przede wszystkim na rodzajach rowerów.

 

Pamiętaj, że innym ważnym aspektem jest dopasowanie rozmiaru: przed zakupem zmierz swój wzrost i porównaj z tabelą danego modelu. Dobrym rozwiązaniem jest także przymierzenie się w punkcie stacjonarnym.

Wybór ułatwi ci też przybliżone określenie budżetu lub zapoznanie się z warunkami finansowania w sklepie: pomocne mogą okazać się raty 0% lub możliwość wzięcia roweru w leasing. Zanim klikniesz „kup teraz”, zorientuj się, ile możesz zyskać.

Przechodząc od sedna: w naszym poradniku zaczynamy od rowerów rekreacyjnych, które stanowią większość sprzętu widzianego na miejskich drogach dla rowerów i na leśnych ścieżkach. W drugiej części przechodzimy do bardziej sportowych konstrukcji, które mogą odkryć w tobie zamiłowanie do wysiłku, wyzwań czy ścigania się. Bierzemy pod uwagę charakterystyczne cechy poszczególnych rowerów, ich najlepsze zastosowanie, przybliżone kwoty za sprzęt, a do tego podajemy przykładowe modele z danej kategorii.

Bonus: na koniec opisujemy także najlepsze rowerowe akcesoria.

 

1.     Rower crossowy dla tych, którzy cenią wszechstronność

Rower crossowy (w wersji anglojęzycznej nazywany także hybrydowym) powstał z potrzeby połączenia zalet roweru górskiego i szosowego: czyli możliwości jazdy w terenie oraz zwinnego, reaktywnego prowadzenia i niskiej wagi. Wszystko wskazuje na to, że pomysł wypalił, bo rowery crossowe mają mnóstwo fanów wśród osób w każdym wieku, kobiet, mężczyzn, młodzieży. W pewnym uproszczeniu można przyjąć, że to rowery miejskie z rozszerzonym zastosowaniem.

Charakterystyczne cechy rowerów crossowych:

- amortyzator przedni 63 mm

- koła 28” z oponami cieńszymi niż 2” (zazwyczaj ok. 1,8”)

- prosta, niezbyt szeroka kierownica

- rama z aluminium

- napęd z szerokim zakresem przełożeń

 

Odpowiednie do:

- codziennej jazdy

- wycieczek za miasto

- treningów

 

Budżet: 1 800 – 4 700 zł

SPRAWDŹ: https://www.romet.pl/Rowery,CROSS,9,819,2022.html

 

2.     Będziesz zawsze przygotowany na rowerze trekkingowym

Osoby, które oczekują jeszcze większej wszechstronności niż oferuje rower crossowy, a przy tym nie lubią przejmować się zakupem akcesoriów, zainteresują się modelami trekkingowymi. Te rowery są odrobinę cięższe, ale też bardziej odporne. Jeśli wyżej niż pośpiech cenisz niezawodność, powinieneś być zadowolony z tego wyboru.

 

Cechy charakterystyczne rowerów trekkingowych:

- amortyzator przedni 63 mm

- koła 28” z oponami cieńszymi niż 2” (zazwyczaj ok. 1,8”)

- pełne fabryczne wyposażenie w akcesoria do jazdy: bagażnik, błotniki, oświetlenie przód-tył, podpora (nóżka), osłona na łańcuch

- wygodna, wygięta kierownica

- rama z aluminium

- turystyczny lub terenowy napęd z szerokim zakresem przełożeń (aż do 3x10)

 

Odpowiednie do:

- codziennej jazdy (np. do pracy), załatwiania obowiązków takich jak zakupy, wożenia bagaży

- dalekich wycieczek za miasto

 

Budżet: 1 800 – 4 700 zł

SPRAWDŹ: https://www.romet.pl/Rowery,TREKKING,9,821,2022.html

 

3.     Klasyczny rower miejski

W segmencie rowerów rekreacyjnych nie sposób pominąć modeli miejskich, które długo stanowiły jedyną dostępną opcję w tym obszarze. Zwiększająca się konkurencja ze strony rowerów crossowych czy trekkingowych zadziałała stymulująco i teraz rowery miejskie to w większości nowoczesne, wysokiej jakości konstrukcje, które oferują prawdziwą przyjemność z jazdy. Stworzone z myślą o jeździe po asfalcie i sprawnym przemieszaniu się  w ruchu drogowym, odpowiadają na różne potrzeby. To szeroki, zróżnicowany rodzaj – dlatego dzielimy go aż na trzy linie.

 

Cechy charakterystyczne rowerów miejskich:

- sztywny widelec lub niewielki (63 mm) amortyzator przedni

- koła 28” z oponami cieńszymi niż 2” (zazwyczaj do  1,8”)

- rama z aluminium lub ze stali, zależnie od modelu może być składana

- wyprostowana pozycja jazdy

- większość modeli jest wyposażona w akcesoria do jazdy: bagażnik, koszyk lub drugi bagażnik na kierownicy, błotniki, oświetlenie przód-tył, podpora (nóżka), osłona na łańcuch

- wyjątkiem od tej reguły są minimalistyczne modele, np. klasyczny WICHER (1 599 zł)   

- piasty planetarne, ostre koło/ single speed lub klasyczne przerzutki: rowery miejskie mają zróżnicowane napędy. Z reguły nie więcej niż kilkanaście przełożeń.

 

Odpowiednie do:

- codziennej jazdy po asfalcie, zarówno w celach użytkowych, jak i dla samej przyjemności

 

Budżet: 1 600 – 3 100 zł

SPRAWDŹ: https://www.romet.pl/Rowery,CITY,9,825,2022.html

 

W drugiej części artykułu przygotowaliśmy dla was:

- rowery elektryczne

- MTB

- gravele

- modele szosowe.

 

 

700D