Rower do pracy: jaki wybrać?
31.05.2022

Jazda rowerem do pracy

Dojeżdżanie rowerem do pracy staje się coraz bardziej popularna, szczególnie w obecnym sezonie. Wzrastające ceny paliw sprawiły, że wiele osób, które dotychczas używały samochodów, zaczyna rozważać przesiadkę na dwa kółka. Taki ruch sprzyja nie tylko portfelowi, ale i środowisku i kondycji. Każda zmiana ma swoje dobre i słabe strony, dlatego podsumujmy pokrótce, jakie są argumenty i kwestie, które warto rozważyć, zaczynając jeździć rowerem do pracy:

- wygoda: przyzwyczajenie do siedzenia w fotelu nie zniknie od razu, ale dobrze dobrany rower jest komfortowy, a poza tym zrewanżuje ci się z nawiązką w innych obszarach. Warto wziąć też pod uwagę różne warunki atmosferyczne: szerzej opiszemy to w kolejnym paragrafie

- bezpieczeństwo: aby dbać o siebie i innych, należy przestrzegać zasad ruchu drogowego i sprawdzić swój rower. Przypomnij sobie, jakie masz prawa i obowiązki jako rowerzysta i zachowuj szczególną ostrożność: jesteś uczestnikiem ruchu tak samo jak kierowca. Warto dodać, że w ostatnich latach panuje tendencja spadkowa w liczbie wypadków z udziałem rowerzystów (przy jednoczesnym zwiększeniu liczby rowerzystów): to o 5,1% mniej wypadków w porównaniu do ostatniego roku.

- infrastruktura: samorządy dostrzegają problem zakorkowanych centrów miast, dlatego inwestują w tworzenie dróg dla rowerów

- czas: rozumiemy, że nie każdy ma ochotę rekreacyjnie podjechać pod swoje miejsce pracy tylko po to, żeby sprawdzić, ile mu to zajmie. Spokojnie, wystarczy użyć Map Google. Na pierwszy raz wyjedź kilkanaście minut wcześniej. Ten zapas czasu pozwoli ci nie stresować się niespodziankami na drodze i przekonać się, czy potrzebujesz dodatkowej chwili na odstawienie roweru i odświeżenie się. W obecnej sytuacji, w mieście w godzinach szczytu, prawdopodobnie rowerem dojedziesz szybciej: bez korków, omijając dużą część sygnalizacji świetlnej, nie szukając miejsca parkingowego.

- kondycja i zdrowie będą ci wdzięczne za tę zmianę! Organizm człowieka potrzebuje co najmniej 30 min ruchu 3 razy w tygodniu, aby prawidłowo funkcjonować. Dojazd do pracy może stać się nowym treningiem. Zwiększasz też wydatek kaloryczny: śmiało zjedz dodatkową przekąskę. Szczególnie do pracy biurowej warto jeździć rowerem - czeka Cię 8 godz. siedzenia, dlatego każdy ruch jest w cenie. Już po pierwszych tygodniach zauważysz poprawę kondycji. Po wysiłku twój mózg wydziela endorfiny, czyli hormony szczęścia - czujesz się pełen energii i lepiej się koncentrujesz przez cały dzień. 

Udowodniono, że jazda rowerem chroni przed: chorobami serca, żylakami i chorobami układu krwionośnego, chorobami stawów, a nawet nowotworami. Nie bez znaczenia jest też zwiększona podaż wit. D, która obniża ryzyko zapadnięcia na depresję i poprawia nastrój.

- pieniądze (oszczędność): rower, poza początkowym wydatkiem od ok. 2 000 zł i serwisem raz w roku (ok. 100-200 zł) nie generuje kosztów. Wychodzisz na tym wielokrotnie lepiej niż przy jeździe samochodem lub komunikacją miejską.

- środowisko: rower (także rower elektryczny) ma ponad dwanaście razy mniejszy ślad węglowy niż samochód osobowy. 

Jak się ubrać jadąc rowerem do pracy?

Jedną z większych rozterek, o jakich mówi się przed podjęciem decyzji o jeździe rowerem do pracy, jest zmienna pogoda i wysiłek fizyczny, które mogą sprawić, że pojawisz się w biurze mokry.

Jak to rozwiązać?

Jeśli chodzi o warunki zewnętrzne, polecamy błotniki i kurtkę przeciwdeszczową. W naszym umiarkowanym klimacie sprawdzą się przez większość czasu. Nie ma też obowiązku jeździć codziennie; w szczególnie dżdżyste dni można wybrać samochód lub zbiorkom.

A upał? Osoby, które latem dojeżdżają do pracy autobusem, często zabierają ze sobą ubrania na zmianę; to nic wyjątkowego, szczególnie jeśli miejsce pracy wymaga uniformu lub eleganckiego stroju, które wygodniej założyć na miejscu. Rower nic tutaj nie utrudnia. Jeśli nie masz lub nie chcesz korzystać z firmowego prysznica, droga wolna; w zdecydowanej większości przypadków wystarczy się odświeżyć przy umywalce. Nie zaszkodzi antyperspirant.

Swój bagaż możesz zapakować do plecaka, koszyka, bagażnika, toreb czy sakw. Wybór jest szeroki.

Jaki rower na dojazd do pracy?

Będziesz jeździć tym rowerem dwa razy dziennie przez większość tygodnia, dlatego jego główną cechą powinna być wygoda. Zależnie od twoich preferencji i budżetu masz do wyboru wiele atrakcyjnych opcji.

W obecnym sezonie szczególnie zyskują na popularności rowery elektryczne. Według przeprowadzonych przez Polskie Stowarzyszenie Rowerowe badań ponad 60% ankietowanych uważa, że e-bike’i mogą być pomocne i w drodze do pracy, i w codziennych zakupach. Coraz więcej osób otwiera się na myśl, że taki rower może zastąpić samochód. Zakup w najbliższym czasie rozważa 4 na 10 osób. Dowiedz się więcej:

- na stronie Rowerowej Rewolucji PSR

- w naszym artykule o rowerach elektrycznych

Jazda do pracy rowerem elektrycznym

Jeśli cenisz wygodę, szybkość i technologię, rozważ poniższe modele e-bike’ów, które będą stylowym, funkcjonalnym rozwiązaniem w codziennych dojazdach.

Romet METRON: nasz klasyczny miejski rower elektryczny wyróżnia się atrakcyjną ceną, niezwykłą wygodą (nie ma rury górnej, co ułatwia wsiadanie i inne manewry) i bezproblemowym osprzętem. Ta kombinacja sprawi, że codzienny dojazd do pracy upłynie ci z radością i bez wysiłku. Model posiada zamontowane błotniki, osłonę na łańcuch,

Romet ORKAN 1M MM: ten rower elektryczny jest inspirowany crossowym Orkanem i zachowuje wszystkie zalety pierwowzoru: daje świetne wrażenia z jazdy zarówno w mieście, jak i po gruntowych drogach. Dlatego jeśli chcesz urozmaicić sobie drogę (nie tylko do pracy), z tym modelem masz gwarantowaną frajdę. Poza wygodną geometrią warto zwrócić na wydajny osprzęt, m.in. silnik Bafang z baterią 378 Wh i nowoczesnym kontrolerem.

Romet ERT 201 D: to jeden z naszych najwyższych modeli rekreacyjnych rowerów elektrycznych. Bateria jest elegancko zintegrowana w ramie, a za jazdę odpowiada niezastąpiony system Shimano Steps, lider na rynku. ERT ma komplet codziennych akcesoriów, od błotników, przez oświetlenie, aż po bagażnik czy stopkę. Amortyzator 63mm łagodzi wstrząsy z trasy i minimalizuje nieprzyjemne skutki kontaktu z dziurawym asfaltem. Rower ma odpowiednie, mocne hamulce.

Romet e-RAMBLER: wybór tego modelu może wydać się kontrowersyjny, ale tylko na pierwszy rzut oka. Jeśli stwierdzimy, że nasza nowość 2022 to wszechstronny elektryczny rower górski z komfortową ramą, oponami o szerokości 2,1” i wydajną baterią, to już nie tak trudno będzie wyobrazić sobie, że to twój nowy codzienny towarzysz. Są rowery, na których po prostu chce się jeździć i to jeden z nich.

Rowerem do pracy: rowery miejskie, trekkingowe i crossowe

Klasyczne modele, które sprawdzą się w codziennych dojazdach, to m.in. rowery miejskie. Zapewniają wyprostowaną pozycję i mają wąskie opony, idealne do jazdy po asfalcie. W najnowszej kolekcji CITY 2022 dzielimy rowery miejskie na trzy serie, tak żeby każdy dobrał coś odpowiedniego do swoich potrzeb.

Szczególnym powodzeniem cieszy się minimalistyczny model Wicher SKID.

Inna opcja to rowery trekkingowe i crossowe, które mają odrobinę bardziej terenowe zacięcie. Koła są dopasowane do wielu zadań i dlatego jeśli spodoba ci się jazda rowerem do pracy, możesz śmiało używać go także na dalsze wyprawy czy do treningu.

Sprawdzone modele z tych kategorii to Romet Wagant, Romet Gazela i Romet Orkan.

Gravelem do pracy?

Inne ciekawe rozwiązanie to wykorzystanie do dojazdów roweru sportowego: a szczególnie takiego, w którego DNA wpisana jest wszechstronność, wytrzymałość i wygoda. Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ.

700D