Rynek i przepisy 125

Nowelizacja ustawy o ruchu drogowym to zdecydowany krok w popularyzacji jednośladów w Polsce. Zmiany przepisów były potrzebne, aby sprawnie poruszać się w mieście, przede wszystkim na drogach szybkiego ruchu. Przepisy te sprawdziły się już w wielu europejskich miastach. Motocykle 125 ccm bardzo dobrze sprawdzają się w miejskich warunkach i na dojazdy do pracy, a to w efekcie skutkuje pozytywnie mniejszą ilością korków w centrach miast.

Po wejściu w życie ustawy z dnia 26 czerwca 2014 r. o zmianie ustawy o kierujących pojazdami, która została podpisana przez Prezydenta w dniu 16 lipca 2014. Ustawa ta wprowadza m.in. przepis pozwalający na kierowanie motocyklem z silnikiem do 125 cm3 osobom posiadającym prawo jazdy kategorii B od co najmniej trzech lat.
(źródło: PZPM, Warszawa, 8 lipca 2014 r.)

RYNEK MOTOCYKLI 125 ccm

Za nami bardzo dobry rok dla polskiego rynku jednośladów. Zmiana przepisów sprawiła, że na drogach przybyło wielu nowych kierowców motocykli i skuterów. To był przełomowy rok dla użytkowników jednośladów. Rekordowe ilości sprzedanych motocykli o pojemności 125 ccm potwierdziły jak duże było zapotrzebowanie na rynku. Zmiana przepisów w sezonie 2014 sprawiła, że na drogach przybyło wielu nowych kierowców motocykli i skuterów, którzy poprzez swoje decyzje zakupowe zdefiniowali swoje preferencje w zakresie wybieranych segmentów produktów jak i marek. Najpopularniejsza pojemność to 125 cm a najczęściej wybierany w Polsce motocykl to uniwersalny street jak również komfortowy big scooter oraz chopper and cruiser. Przypomnijmy na czym polegała kluczowa dla rynku zmiana. Zgodnie z nową ustawą od dnia 24 sierpnia 2014 roku wszyscy kierowcy, którzy posiadają prawo jazdy kategorii B od minimum trzech lat mogą legalnie poruszać się na jednośladach o pojemności silnika do 125cm3. Ich moc nie może przekraczać 11 kW oraz stosunek mocy do masy własnej nie może być większy od 0,1kW/kg. W początkowej fazie prac ustawa przewidywała jedynie pojazdy wyposażone w automatyczną przekładnię (skutery), jednak po poprawkach znalazły się w niej również motocykle.

 
Statystyki rynku motocykli 125

Romet jest liderem sprzedaży jednośladów: motorowerów, skuterów i motocykli. Dodatkowo, w segmencie pojazdów 125 ccm, jest niezmiennie od 2008 roku na pierwszym miejscu sprzedaży motoryzacyjnego rynku w Polsce.

PIERWSZE REJESTRACJE NOWYCH MOTOCYKLI o pojemności do 125 ccm
(zródło: statystyki Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego)

(źródło: statystyki PZPM)

Motocykle 125 na prawo jazdy kat. b

 

Romet Motors posiada największą ofertę motocykli o pojemności 125 ccm, w najnowszej kolekcji dużą uwagę skupiliśmy na nowych motocyklistów, którzy korzystają z przywileju używania jednośladu z prawem jazdy kat. B. Przygotowaliśmy dla nich idealne maszyny, które będą praktycznym środkiem transportu, a być może również początkiem motocyklowej przygody. Romet ZK 125 FX jest modelem bazowym. Doskonale sprawdzi się w niemal każdych warunkach, dzięki czemu jego właściciel wykreuje swój indywidualny styl jazdy. Natomiast jeśli już teraz wiesz, jak i gdzie chcesz używać swojej maszyny, na pewno wybierzesz jeden z pozostałych motocykli. Romet ADV 125 sprawdzi się nie tylko na asfaltowych ulicach, ale i bezdrożach. Modele Z One R, Z One S, Division 125Fl to nowoczesne motocykle typu naked, które skutecznie podbiją miasto. Kolejny model Z-One T pozwoli Ci uciec poza miasto, bądź po prostu dowiezie Cię do dowolnego miejsca. Bardzo stylowy jest Romet RCR 125. Piękne nadwozie i nowoczesne podwozie idealnie wpisują się w oczekiwania ludzi lubiących wyróżniać się z tłumu. Jeśli lubisz zjechać z drogi to na pewno docenisz właściwości terenowe modelu CRS 25 Fl. Natomiast jeżeli cenisz sobie klasykę i miejski styl lat 60-tych i 70-tych to Ogar Legend jest stworzony właśnie dla Ciebie.

Najnowsza kolekcja motocykli, skuterów i motorowerów marki Romet, została idealnie dopasowana do potrzeb rynku, a szeroka gama pojazdów pozwoli wybrać każdemu coś dla siebie. Obejrzyj naszą ofertę i znajdź maszynę stworzoną dla Ciebie.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Opinia eksperta

Jak podkreśla Agnieszka Starzyk, Dyrektor Romet Motors: Sezon 2016 był dla nas wyzwaniem. Spodziewaliśmy się wzmożonego popytu na motocykle, więc naszym zadaniem było jak najlepsze dopasowanie oferty do oczekiwań klientów. Postawiliśmy na szeroką ofertę ze wskazaniem na sprawdzone jednoślady w atrakcyjnych cenach. Musieliśmy mieć pewność, że nowy klient otrzyma maszynę ekonomiczną i niezawodną. Prostota okazała się kluczem do sukcesu.

 

Z dniem wejścia w życie nowelizacji ustawy o ruchu drogowym osoby posiadające prawo jazdy kat. B minimum 3 lata będą mogły jeździć motocyklami do pojemności 125 ccm zarówno z automatyczną, jak i manualną skrzynią biegów.